Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Od 27 stycznia do 1 marca 2021 r. podróże w celach turystycznych do i z Belgii są zabronione. Zakaz wjazdu będzie kontrolowany w ruchu drogowym, lotniczym, morskim i kolejowym.
Osoby podróżujące do i z Belgii muszą posiadać oświadczenie (déclaration sur l’honneur). Oświadczenie musi być powiązane z formularzem lokalizacji pasażera i poparte niezbędnymi dokumentami.
Dozwolone są tylko podróże konieczne zgodnie z poniższym wykazem:
Podróże z Wielkiej Brytanii, RPA i Ameryki Południowej
Od 25 stycznia wszyscy podróżujący wjeżdżający do Belgii z Wielkiej Brytanii, RPA lub Ameryki Południowej będą zobowiązani do przestrzegania dziesięciodniowej kwarantanny i wykonania testu PCR pierwszego i siódmego dnia kwarantanny.
Komitet Konsultacyjny ds. Covid-19 planuje wprowadzenie obowiązku testu po przyjeździe do Belgii dla wszystkich nierezydentów oprócz obowiązkowego testu przed wyjazdem. Może to być test PCR lub szybki test antygenowy. Komitet Konsultacyjny zwrócił się do Międzyresortowej Konferencji ds. Zdrowia Publicznego, Grupy Roboczej ds. Badań i COVID-19 o przepisy wykonawcze.
Warunki wjazdu do Belgii
Wszystkie osoby powracające do Belgii (rezydenci i nierezydenci) po co najmniej 48-godzinnym pobycie w czerwonej strefie muszą poddać się kwarantannie. Kwarantanna może zakończyć się jedynie po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego siódmego dnia kwarantanny.
Dla rezydentów na terenie Belgii wprowadzono obowiązkowy test PCR po powrocie do Belgii, który należy wykonać pierwszego (po powrocie z zagranicy) i siódmego dnia obowiązkowej kwarantanny.
Informacje o skierowaniu na kwarantannę i kod umożliwiający wykonanie testu wysyłane są SMS-em (zgodnie z danymi z formularza PLF).
Wszyscy nierezydenci (niezarejestrowani na pobyt stały lub czasowy) przyjeżdżający do Belgii z Polski (obszarów oznaczonych kolorem czerwonym na https://diplomatie.belgium.be – w tym Polska) muszą okazać negatywny wynik testu na Covid-19 wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem (test PCR z wynikiem w j. niderlandzkim, francuskim, niemieckim lub angielskim). Przedstawienie negatywnego testu nie pociąga za sobą żadnego wyjątku od wypełnienia formularza lokalizacji pasażera (Passenger Locator Form) oraz kwarantanny i obowiązku poddania się testowi siódmego dnia po przybyciu do Belgii.
Wszystkich podróżujących do Belgii obowiązuje Formularz Lokalizacji Pasażera (Passenger Locator Form – PLF)
Osoby powracające do Belgii z zagranicy oraz te, które zamierzają pozostać w Belgii dłużej niż 48 godzin muszą wypełnić formularz lokalizacji pasażera (Passenger Locator Form) w ciągu 48 godzin przed przybyciem do Belgii.
Formularz do wypełnienia on-line dostępny tu Passenger Locator Form w 4 językach (en/fr/nl/de).
Jeśli jakiekolwiek informacje podane w tym formularzu ulegną zmianie w ciągu 14 dni od jego wypełnienia, niezbędne jest ponowne przesłanie zaktualizowanego formularza na adres PLFBelgium@health.fgov.be.
Dla osób nieposiadających telefonu komórkowego, niezbędne jest
wypełnienie dokumentu dostępnego pod linkiem https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/FR/Documents/BELGIUM_PassengerLocatorForm.PDF
i przesłanie go mailem na adres: PLFBelgium@health.fgov.be oraz posiadanie przy sobie wydrukowanego egzemplarza.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących formularza lokalizacji pasażera, a także obowiązku przeprowadzenia badań COVID i / lub kwarantanny w Belgii, należy skontaktować się z FPS Public Health pod numerem 0800 14 689 (+32 78 15 17 71 z zagranicy) lub wysłać e-mail na adres: info.coronavirus@health.fgov.be
Wjeżdżając do Belgii należy posiadać przy sobie dowód wypełnienia PLF (kod QR) lub w ostateczności kopię wypełnionego i wysłanego formularza (należy go posiadać przy sobie 48 godzin od momentu wjazdu na teren Belgii).
Formularza nie muszą wypełniać wyłącznie osoby przejeżdżające przez Belgię tranzytem i przebywające na terytorium Belgii poniżej 48 godzin, poruszające się drogą lądową.
Przewoźnicy mają żądać okazania dowodu wypełnienia formularza lokalizacji pasażera (Passenger Locator Form) i/lub negatywnego testu na Covid-19 od pasażerów (nie rezydentów) – w przypadku braku powyższych odmówić wejścia na pokład.
Wyjątki od obowiązkowej kwarantanny to:
Informacje dotyczące podróży i formularza dostępne są na stronach:
Service public fédéral Affaires étrangères – belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych
info-coronavirus.be/fr/voyages/ – oficjalna belgijska strona rządowa dotycząca koronawirusa
Office des Etrangères – urząd ds. Cudzoziemców.
W związku z sytuacją epidemiologiczną na terenie Belgii (stan zagrożenia epidemiologicznego na poziomie 4/maksymalnym) rząd federalny utrzymuje szereg ograniczeń mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Covid-19, z których najistotniejsze to:
Nie obowiązują ograniczenia w poruszaniu się po terenie Belgii.
Na obszarach o dużym natężeniu ruchu wyznaczonych przez władze lub nawet na terenie całych miast lub gmin noszenie maski jest obowiązkowe (od 12 roku życia).
Użytkownicy transportu publicznego powyżej 12 lat są zobowiązani do noszenie maseczki i utrzymywania dystansu 1,5 m we wszystkich miejscach publicznie dostępnych, a w szczególności na lotnisku, dworcu, na peronie lub na przystanku, w autobusie, metrze, tramwaju, pociągu lub w innym środku transportu.
Komunikacja kolejowa i lotnicza w Belgii funkcjonuje bez przeszkód.
Obowiązujące informacje dotyczące wjazdu do Belgii i podróży za granicę (z Belgii) zamieszczane są na stronie https://diplomatie.belgium.be/ (dostępna w 4 wersjach językowych: niderlandzkiej, francuskiej, niemieckiej i angielskiej). Są one codziennie aktualizowane.
Zalecenia dotyczące podróży zagranicznych przedstawione są na interaktywnej mapie (dostępna jest także tabela) przygotowanej w oparciu od dane CELEVAL i FPS Public Health.
Kody kolorów, którymi oznaczone są państwa i regiony:
czerwony:
pomarańczowy:
zielony:
Aby dowiedzieć się, jakie środki mają zastosowanie należy wybrać kraj lub region za pomocą kliknięcia.
Aby zapoznać się z warunkami powrotu do Belgii należy kliknąć kraj lub region, aby sprawdzić jakie mogą być warunki przyjazdu.
Tranzyt jest możliwy, również w czerwonych strefach: podróżny nie zobowiązany do spełnienia żadnych warunków po przybyciu do Belgii, niezależnie od używanego środka transportu.
Ogólne zasady dotyczące podróży zagranicznych z Belgii i do Belgii
Każdy obywatel belgijski, rezydent długoterminowy w Belgii oraz osoby posiadające legalny pobyt w Belgii, a także członkowie ich rodzin mogą zawsze wrócić do Belgii.
Osoba będąca obywatelem lub rezydentem państwa trzeciego może zawsze opuścić terytorium Belgii i wrócić do kraju, którego jest obywatelem lub rezydentem. Jednak niektóre kraje nie wszystkim mieszkańcom zezwalają na powrót do swoich domów. Dlatego wskazane jest skontaktowanie się z ambasadą kraju docelowego.
Należy pamiętać, że przemieszczanie się odbywa się na ryzyko podróżujących. Porady dotyczące podróży mogą ulec zmianie, a podróż do miejsca docelowego może być w każdej chwili odradzona. W przypadku planowanego wyjazdu za granicę, zalecane jest zapoznanie się z informacją o podróży na stronie belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podróżni powinni być świadomi, że nowe ogniska COVID za granicą mogą znacząco wpłynąć na ich podróż i nie można zagwarantować repatriacji, jeśli loty komercyjne zostaną odwołane a granice zostaną zamknięte.
Ponadto każdy kraj, w tym te znajdujące się na liście opublikowanej na stronie belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ma swobodę ustanowienia kwarantanny dla podróżujących przybywających na jego terytorium lub nałożenia obowiązku przedstawienia zaświadczenia o aktualnym, negatywnym wyniku testu na COVID-19.
Aktualne obostrzenia na terenie Belgii – informacja po polsku (aktualizacja 30 grudnia 2020 r.) oraz zalecenia w języku polskim dotyczące Covid-19.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Belgii zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.
22 stycznia 2018 r. władze belgijskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 3 do 2 (w czterostopniowej skali). Obniżenie poziomu alertu oznacza, że według władz miejscowych zagrożenie zmniejszyło się, a atak stał się mniej prawdopodobny. Jednocześnie utrzymano 3 poziom zagrożenia dla niektórych wrażliwych miejsc, który lokalizacja nie jest jednak ujawniana przez belgijskie służby.
Zdaniem miejscowych władz najbardziej prawdopodobne cele możliwych ataków terrorystycznych to tzw. cele miękkie (miejsca charakteryzujące się łatwym dostępem oraz potencjalną wysoką liczbą ofiar). Przewidywany sposób działania zamachowców zakłada wykorzystanie bardzo prostych metod, niewymagających dostępu do broni palnej, czy materiałów wybuchowych, co oznacza, że możliwość wykrycia przygotowań do zamachu jest mniejsza.
Alert terrorystyczny może wiązać się z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, m.in.: wzmożone kontrole w miejscach publicznych, wydłużone odprawy na terenie portów lotniczych oraz na dworcach realizujących międzynarodową obsługę połączeń kolejowych, monitoring policyjny wydarzeń o charakterze zbiorowym, imprez kulturalnych, artystycznych i sportowych na terenie większych aglomeracji, obecność wojska na ulicach, obecność patroli z psami wykrywającymi materiały wybuchowe.
Odnotowuje się wysoki poziom kradzieży kieszonkowych, a także włamań do samochodów. Dotyczy to głównie dużych miast, zwłaszcza Brukseli i Antwerpii.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Belgii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu otrzymuje też członków rodziny obywatela UE, niezależnie od ich przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Władze belgijskie utrzymują ograniczenia w zakresie wyjazdów zagranicznych dla obywateli Belgii oraz osób zamieszkujących czasowo lub na stałe w Belgii (posiadających prawo pobytu w Belgii), jak również dla obcokrajowców przyjeżdzających do Belgii w związku z Covid-19.
Obowiązujące informacje dotyczące wjazdu do Belgii i podróży za granicę (z Belgii) zamieszczane są na stronie belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (dostępna w 4 wersjach językowych: niderlandzkiej, francuskiej, niemieckiej i angielskiej). Są one codziennie aktualizowane.
Zalecenia dotyczące podróży zagranicznych przedstawione są na interaktywnej mapie (dostępna jest także tabela) przygotowanej w oparciu od dane CELEVAL i FPS Public Health.
Aby zapoznać się z warunkami powrotu do Belgii należy kliknąć na interaktywnej mapie kraj lub region, aby sprawdzić jakie mogą być warunki przyjazdu.
Tranzyt jest możliwy, również w czerwonych strefach: podróżny nie zobowiązany do spełnienia żadnych warunków po przybyciu do Belgii, niezależnie od używanego środka transportu.
Informacje szczegółowe dotyczące zaleceń związanych z poszczególnymi strefami zamieszczone są na stronie www.info-coronavirus.be (EN – https://www.info-coronavirus.be/en/travels/, FR – https://www.info-coronavirus.be/fr/voyages/, NL – https://www.info-coronavirus.be/nl/reizen/)
Powroty z krajów z listy wjazdowej czerwonej wymagają odbycia kwarantanny i badań, dla krajów z listy pomarańczowej zalecana jest szczególna ostrożność (samoobserwacja, ew. samoizolacja), dla krajów z listy zielonej nie ma szczególnych rekomendacji.
Tymczasowe ograniczenia w podróżowaniu nie mają zastosowania do osób podróżujących w ważnych sprawach zawodowych, rodzinnych i osobistych zgodnie z poniższym wykazem:
podróż w ramach wykonywania czynności notarialnych (jeśli to konieczne i nie ma możliwości dokonania ich w wersji elektronicznej).
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Belgii uznawane. Posiadanie zielonej karty nie jest obowiązkowe. Uznaje się, że pojazd zarejestrowany w Polsce ma (tak jak w przypadku rejestracji w innych krajach UE) obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia są zalecane, ale nie obowiązkowe. Dodatkowe informacje na ten temat dostępne są na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W przypadku posiadania miejsca zameldowania na terenie Belgii istnieje obowiązek przerejestrowania samochodu na tablice belgijskie. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje zabraniem polskich tablic rejestracyjnych przez policję belgijską.
Brak wymogu dodatkowych szczepień.
Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 30-35 EUR, doba pobytu w szpitalu – ok. 250 EUR. Dodatkowo ponosi się koszty badań i innych usług medycznych.
Osoby opłacające w Polsce składki na NFZ mają – w nagłych wypadkach – prawo do korzystania w ramach tego ubezpieczenia z opieki zdrowotnej w Belgii. Dokumentem, na którego podstawie osoby przybywające w celach turystycznych mogą korzystać w Belgii z opieki medycznej, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a w przypadku podjęcia pracy – formularz S1. Szczegółowe informacje: www.nfz.gov.pl.
Zwrot kosztów leczenia. Zgodnie z prawem belgijskim pacjent musi najpierw pokryć w całości koszty świadczeń medycznych, a następnie ubiegać się o ich zwrot w miejscowej, belgijskiej kasie chorych, przy czym kasa zwraca tylko część kosztów, pomniejszonych o tzw. udział własny pacjenta. Pacjent sam opłaca także koszty transportu sanitarnego na terenie Belgii, jak również z Belgii do Polski. Jedynym wyjątkiem jest wezwanie karetki do wypadku przy pracy.
Leczenie szpitalne wymaga skierowania. W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do szpitala, przedstawiając EKUZ. W przypadku leczenia szpitalnego belgijska kasa chorych przejmuje większość kosztów, a opłaty, które musi ponieść pacjent, dotyczą ryczałtu za przyjęcie do szpitala, opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz dziennej opłaty za leki stosowane przy hospitalizacji. Składając wniosek do belgijskiej kasy chorych o zwrot kosztów leczenia, należy dołączyć do wniosku oryginał wydanego przez lekarza lub zakład opieki zdrowotnej zaświadczenia potwierdzającego udzielenie pomocy medycznej w Belgii oraz oryginały wszystkich rachunków, dowodów zapłaty, kserokopie recept itp. O zwrot kosztów świadczeń medycznych (pomniejszony o udział własny pacjenta) można wystąpić także po powrocie do Polski do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Także w tym przypadku należy przedstawić oryginały wszystkich rachunków, dowodów zapłaty, kserokopie recept itp. Dodatkowe informacje na temat ubezpieczeń uprawniających do korzystania z pomocy medycznej w Belgii można uzyskać:
Zwrot kosztów leczenia. Zgodnie z prawem belgijskim pacjent musi najpierw pokryć w całości koszty świadczeń medycznych, a następnie ubiegać się o ich zwrot w miejscowej, belgijskiej kasie chorych, przy czym kasa zwraca tylko część kosztów, pomniejszonych o tzw. udział własny pacjenta. Pacjent sam opłaca także koszty transportu sanitarnego na terenie Belgii, jak również z Belgii do Polski. Jedynym wyjątkiem jest wezwanie karetki do wypadku przy pracy.
Leczenie szpitalne wymaga skierowania. W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do szpitala, przedstawiając EKUZ. W przypadku leczenia szpitalnego belgijska kasa chorych przejmuje większość kosztów, a opłaty, które musi ponieść pacjent, dotyczą ryczałtu za przyjęcie do szpitala, opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz dziennej opłaty za leki stosowane przy hospitalizacji. Składając wniosek do belgijskiej kasy chorych o zwrot kosztów leczenia, należy dołączyć do wniosku oryginał wydanego przez lekarza lub zakład opieki zdrowotnej zaświadczenia potwierdzającego udzielenie pomocy medycznej w Belgii oraz oryginały wszystkich rachunków, dowodów zapłaty, kserokopie recept itp. O zwrot kosztów świadczeń medycznych (pomniejszony o udział własny pacjenta) można wystąpić także po powrocie do Polski do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Także w tym przypadku należy przedstawić oryginały wszystkich rachunków, dowodów zapłaty, kserokopie recept itp. Dodatkowe informacje na temat ubezpieczeń uprawniających do korzystania z pomocy medycznej w Belgii można uzyskać:
W Belgii obowiązują górne limity prędkości: na autostradach – 120 km/godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) – 90 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70 km/godz., na obszarze zabudowanym – 50 km/godz. Obowiązuje tu generalna zasada pierwszeństwa pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. Wyjątki od tej zasady są sygnalizowane odpowiednimi znakami drogowymi. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Kary za przekroczenie prędkości wynoszą od ok. 140 do 400 EUR. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/godz. (30 km/godz. na obszarze zabudowanym) może być też powodem zatrzymania prawa jazdy. Szczególnie dokładnie sprawdzane są dokumenty samochodów ciężarowych i ich kierowców, a niedopełnienie jakichkolwiek formalności (zwłaszcza przekroczenie limitów czasu jazdy, usterki bądź nieprawidłowości w tachografach, brak winietek opłaty drogowej) karane jest bardzo wysokimi mandatami, sięgającymi niekiedy kilku tysięcy euro. Mandaty trzeba płacić niezwłocznie gotówką, także w przypadku niezgadzania się na przyjęcie mandatu (zaznaczenie na druku mandatu opcji „CONSIGNATION”/”CONSIGNATIE” – wpłacona kwota staje się wówczas kaucją na poczet postępowania sądowego), pod rygorem unieruchomienia pojazdu aż do czasu wniesienia opłaty, co może narazić podróżującego na dodatkowe koszty przymusowego parkowania pojazdu na parkingu policyjnym. W pojazdach, którymi dokonywany jest przewóz osób, musi znajdować się aktualna lista pasażerów oraz licencja na prowadzenie takiej działalności. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Uwaga: Polskie prawa jazdy starego typu utraciły ważność 30 czerwca 2006 r. Nie można mieć praw jazdy wydanych przez więcej niż jeden kraj członkowski UE. W centrum Antwerpii i na lewym brzegu rzeki Scheldy obowiązuje strefa niskiej emisji (LEZ), do której samochody na innych niż belgijskie i niderlandzkie tablicach rejestracyjnych mogą wjechać wyłącznie po rejestracji przez Internet.
Turystów podróżujących po krajach Unii Europejskiej obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje także towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty. Sprzedaż jest naruszeniem prawa zagrożonym ich konfiskatą oraz dodatkową karą. W poważniejszych przypadkach konfiskacie może podlegać też pojazd, którym towary były przewożone. Przykładowo, przewożone towary uznaje się za służące do użytku osobistego, jeżeli przy wjeździe do Belgii nie przekraczają one następujących ilości: 200 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Osoby w wieku poniżej 17 lat nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Po przystąpieniu Polski do UE znikła możliwość ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych. Uwaga: przy rejestracji nowego pojazdu sprowadzonego do Polski z państwa członkowskiego UE należy zapłacić podatek VAT jeżeli nie upłynął okres 6 miesięcy od daty jego pierwszej rejestracji i posiada przebieg mniejszy niż 6000 km (zwolnienie z podatku VAT nastąpi, gdy zostaną spełnione oba warunki łącznie tj. upłynie co najmniej 6 miesięcy od daty pierwszej rejestracji pojazdu i jego przebieg będzie większy niż 6000 km).
Obywatele polscy w celach turystycznych mogą przebywać na terenie Belgii 3 miesiące (90 dni). Zgodnie z prawem w przeciągu 10 dni należy zgłosić swój pobyt w urzędzie gminy miejsca zamieszkania (nie dotyczy to osób przebywających w hotelach, pensjonatach, więzieniach, szpitalach, gdzie meldunku dokonuje administracja tych zakładów). Po przekroczeniu tego terminu należy opuścić terytorium Belgii. Urzędy gminne z reguły nie wydają żadnego dokumentu potwierdzającego 3-miesięczny pobyt na terenie Belgii
©2021 Hello line. Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
©2021 Hello line., Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.